Localitatea  Roseţi  este amplasată   pe   partea  stângă  a  braţului  Borcea  la  începutul  Bălţii  Ialomiţei  în  partea  de  sud  a  judeţului  Călăraşi , se  găseşte  la  10  km  de  municipiul  Călăraşi.

Comuna  Roseţi   a  fost  înfiinţată  în  anul  1841  pe  moşia  lui  Ioan  Rosetti  şi  a  soţiei  sale Elisabeta  născută Creţulescu (moşia  a  fost  a  soţiei Creţulescu).

Primele  atestate    scrise  sunt  zapisele  pe  care  Rosetti  le  dădea  fiecărui  locuitor  când  cumpără  un  loc  de  casă  care  era  în  mărime  de  200 stânjeni  (800 m2) . Satul s-a  numit  la  început  VOLNASI ( sat  de  oameni  liberi,  nu  de  clăcaşi   sau  iobagi  aşa  cum  erau  majoritatea   satelor  de  la  acea  vreme).  Apoi  oficial  satul  s-a  numit  ROSEŢI –VOLNAŞI, Roseţi  fiind  pluralul  numelor  ROSETTI,  ceea  ce  voia  să  arate  că  satul  era  ctitoria  ambilor  soţi.

Şcoala funcţionează in patru corpuri de clădire si o gradiniţă astfel

- Şcoala centru noua a fost construita intre anii 1959-1963.

- Şcoala centru veche in anul 1881 si a costat 9872 lei

- Şcoala deal in anul 1904.

- Şcoala sect.2. in anul 1907.

- Grădiniţa in anul 1962.